Kuchenne triki, które umilą gotowanie

Ile razy zdarzyło Ci się płakać w kuchni od cebuli, przesolić zupę lub przypalić mleko? Po przeczytaniu tego wpisu już nigdy Ci się to nie przydaży a Ty będziesz miał(a) więcej czasu na przyjemności:)

Krojenie cebuli bez łez – biały ocet
Biały ocet sprawi, że podczas krojenia cebuli nie będziesz ronić łez. Odrobinę octu wylej na drewnianą deskę do krojenia i wetrzyj go ręcznikiem kuchennym w strukturę deski. Ocet zneutralizuje intensywną woń cebuli i sprawi, że olejki eteryczne nie dotrą do twoich oczu, a ty nie będziesz łzawić.

Sprawdzanie świeżości jajka – woda
Świeżość surowego jajka sprawdzisz, delikatnie wrzucając je do wysokiej szklanki wypełnionej zimną wodą. Jeżeli jajko opadnie na dno szklanki, nadaje się do zjedzenia. Na skorupce jajka są pory, przez które z czasem przedostaje się powietrze. Im starsze jest jajko, tym więcej powietrza ma pod skorupką.

Soda oczyszczona ułatwiająca obieranie jajek
Soda oczyszczona ułatwi obieranie ugotowanych jajek, z których trudno zdjąć skorupkę. Do garnka wlej około 1,5 l wody i wsyp łyżkę sody oczyszczonej. Całość zagotuj. Po zagotowaniu wodę zdejmij z palnika i włóż do niej jajka na 10-12 minut. Następnie obierz jajka.

Ratunek dla przesolonej zupy – surowy ziemniak
Przesolona zupa niekoniecznie musi oznaczać zepsuty obiad. Możesz ją uratować, dodając do garnka obranego i przekrojonego na pół ziemniaka. Ziemniak wchłonie nadmiar soli i sprawi, że zupa będzie nadawać się do jedzenia.

Schłodzona panierka nie spadnie podczas smażenia na rozgrzanym oleju
Jeżeli podczas smażenia masz problem z odpadającą z kotletów panierką, włóż surowe, panierowane mięso do lodówki na 40-45 minut. Po tym czasie smaż kotlety na rozgrzanym tłuszczu. Panierka lepiej przywrze do mięsa i nie będzie odpadać.



Dłużej świeża sałata dzięki papierowym ręcznikom
Jeżeli chcesz, aby sałata nie traciła witamin i nie więdła, nie krój jej metalowym nożem, a rwij palcami. Możesz też dłużej zachować chrupkość sałaty. Włóż ją do plastikowej miski, na wierzchu połóż kawałek ręcznika kuchennego a całość owiń folią spożywczą. Ręcznik kuchenny wchłonie wilgoć i pomoże dłużej zachować świeżość liści sałaty.

Gotowanie mleka bez przywierania do garnka, dzięki zimnej wodzie na dnie
Woda rozwiąże problem przywierającego do ścianek garnka mleka. Przed wlaniem mleka, garnek wypłucz w zimnej wodzie. Odrobinę wody zostaw na dnie garnka, dodaj mleko i gotuj jak zwykle.

Błyskawiczne obieranie pomarańczy
Geniusz tego triku docenią wszyscy ci, którzy nie mają paznokci na tyle mocnych, by rozszarpywać nimi grubą skórkę pomarańczy. Kilka sprytnych cięć nożem, a nawet najbardziej oporna pomarańcza zamieni się w wygodną do skonsumowania harmonijkę. Najpierw odetnij górny kawałek skórki. Następnie natnij pomarańczę prostopadle – ale tylko na tyle, by ostrze noża dotarło dokładnie do jej środka. Następnie ostrożnie rozwiń owoc w taki sposób, jakbyś rozciągała harmonijkę.

Nieruchoma deska do krojenia
Czy ty też masz problem z ciągle przesuwającą się i podskakującą deską do krojenia? Nie jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w połączeniu z ostrym nożem. Żeby deska pozostała na swoim miejscu przez cały czas, kiedy będzie potrzebna, podłóż pod nią wilgotny papierowy ręcznik. Tak, to takie proste.

Łatwe drylowanie wiśni
Jeśli nie posiadasz drylownicy do wiśni, a – podobnie jak ja – jesteś fanką wypieków z dodatkiem tych owoców, będziesz zachwycona geniuszem i prostotą tego rozwiązania. Umieść wiśnię (ogonkiem do dołu) na szczycie butelki o szyjce mniejszej, niż średnica wiśni. Delikatnie przytrzymując owoc palcami wbij w jego środek pałeczkę do chińszczyzny. Dzięki temu pestka i ogonek wpadną prosto do butelki, a tobie pozostanie idealnie wydrylowana wiśnia.



Idealnie odmierzone lepkie składniki
Odmierzając podane w przepisach ilości lepkich składników, jak miód, melasa, czy masło orzechowe, często nieświadomie zaniżamy zużytą ich ilość, ponieważ spora część substancji pozostaje przyklejona do ścianek i dna naczynia. Żeby tego uniknąć najpierw natłuść „miarkę” tłuszczem w sprayu lub odrobiną oleju.

Sposób na kipiącą wodę
Jeśli nie chcesz przez kilkanaście minut wpatrywać się w garnek pilnując, żeby jego zawartość nie wykipiała, połóż na nim drewnianą łyżkę. Zbierze ona część bąbelków uniemożliwiając wylanie się kipiącej cieczy na kuchenkę. Trik ten nie zadziała z metalową łyżką. Zbyt szybko się ona nagrzewa i nie chłonie wilgoci w przeciwieństwie do drewna.

Łatwe otwieranie słoików
Zawsze znajdzie się taki słoik, którego nie będziesz mogła otworzyć. Gdy nie ma w pobliżu pomocnej męskiej ręki, nie oznacza to, że musisz złożyć broń. Wystarczy zmienić jej rodzaj. Z odsieczą przyjdzie ci gumowa rękawiczka lub szeroka gumka. Dzięki nim nakrętka słoika nie będzie ślizgać się w dłoni, ani jej kaleczyć. Teraz otworzysz słoik bez większego wysiłku (i bez łaski).

Wygodne grillowanie ryby
Każdy, kto choć raz grillował rybę wie, że bardzo łatwo przywiera ona do rusztu i rozpada się na kawałki. Oczywiście można zawinąć ją w folię aluminiową, ale istnieje lepszy sposób jej przyrządzenia. Ułóż na ruszcie plasterki cytryny, a na nich połóż rybę. Dzięki temu podczas grillowania nie przypali się ona i nie rozpadnie, a przy okazji przesiąknie aromatem cytrusów. Oszczędzisz sobie również mozolnego czyszczenia grilla po zakończeniu imprezy.

Cytrynowe kostki lodu
Idealny dodatek do lemoniady czy domowej sangrii. Do otworów formy na muffinki wrzuć po plasterku cytryny i limonki (lub innych owoców). Całość zalej przegotowaną filtrowaną wodą i zamroź jak zwykle. Kostki lodu, które w ten sposób otrzymasz, będą znacznie większe, niż normalne, dzięki czemu będą topić się wolniej schładzając napój przez znacznie dłuższy czas.


Komentarze

Popularne posty